خشونت در کودکان

سلیمه موسوی
۹ مرداد ۱۳۹۵
47 views
صفر نظر
 •  

  خشونت کودک

  خشونت در کودکان

  نا امیدی، موانع، از دست دادن اعتماد به نفس، برآورده نشدن خواسته های شخصی یا اجتماعی از علت های ابتدایی خشم است. خشم در برابر نا توانی و بی کفایتی شخصی در طول راه رسیدن به هدف، قرار گرفتن در موقعیت هایی با بی عدالتی های اجتماعی و نا امید شدن در روابط اجتماعی سردمدار مسئلۀ خشونت است.

  خشونت برای بقا در ژنتیک انسان و حیوان کد گذاری شده است اما کنترل خشونت در انسان سبب تفکیک او از حیوان شده است.

  تربیت فرزند:

  در تربیت فرزند تغییر صدای مادر و نگاه خشمگین او باعث خواهد شد کودک از کار نادرست بپرهیزد اما برای ادامۀ سالم این روند کودک باید از مورد تایید نبودن رفتار او و علت آن آگاهی پیدا کند. باید مادر نیز توجه کند که این عمل را در وقت مناسب و به اندازه کافی و نه بیش از حد و همچنین با ثبات در رفتار انجام دهد. در این صورت نتیجۀ خوبی دریافت خواهد کرد. در غیر این صورت و با خشونتی نامناسب به طوری که مکرر به او خشم کنید و او از علت این امر آگاهی نداشته باشد . نه در زمان مناسب که هر زمان این خشونت نشان داده شود به طوری که از حالت های صورت پا را فراتر گذاشته و با آسیب فیزیکی به اشیا ،خود یا دیگران و کلمات زشت همراه باشد. از نظر روانشناسی باید درمان شود و این رفتار باعث خشونت در کودک خواهد شد.

  کودکانی که با خشونت رفتار میکنند و حرف گوش نمی دهند و یا سعی در آسیب زدن به دیگران دارند را می توان به عنوان تنبیه از فعالیتی که دوست دارند محروم کرد یا در همان اتاق روی صندلی در گوشۀ اتاق نشاند و یا در اتاق دیگر او را حبس کرد اما طول این حبس باید فقط ۳-۵دقیقه باشد. تمام این اعمال در صورتی باید انجام شود که کودک از علت این عمل آگاه باشد.

  باید کودک بداند که در صورت انجام ندادن رفتاری که مناسب او است متضرر خواهد شد. مثلاً اگر کودک تکالیف خود را انجام نداده به او اجازۀ تماشای تلوزیون داده نشود. تنبیه کودک نباید همراه با خشونت باشد.

  به جای خرید اسباب بازی های نو برای کودکی که اسباب بازی های خود را شکسته بهتر است اجازه دهید مدتی با اسباب بازی شکسته بازی کند.

  به یاد داشته باشید که رفتار خشن کودک همچنین می تواند از کمبود اعتماد به نفس او سر چشمه بگیرد. برای جلوگیری از این مسئله شما باید به او نشان دهید که به هیچ وجه او را سرزنش نمی کنید و قضاوت نمی کنید.

  برچسب ها : , ,
 • مطالب مرتبط
 • ارسال نظر